تنها نمان

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :هر کس دوست دارد خداوند را پاک و پاکیزه دیدار کند، باید ازدواج نماید. وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۸، ح ۲۴۹۱۲

تنها نمان

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله :هر کس دوست دارد خداوند را پاک و پاکیزه دیدار کند، باید ازدواج نماید. وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۸، ح ۲۴۹۱۲

تنها نمان

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله : مَنْ اَحَبَّ اَنْ یَلْقَى اللّه‏َ طاهِرا مُطَهَّرا فَلْیَلقَهُ بِزَوجَةٍ ؛
خانواده گلخانه ای، پر از محبت و احساس، سازندگی، و آینده نگری است. کانون خانواده، محیطی پر از شور و شادی و پیوندی به گذشته و پلی به آینده است و هیچ اجتماعی به اجتماع خانواده نمی رسد. خانواده اجتماع مقدسی است.
با وجود چتر زیبایی چون خانواده (والدین، همسر ، فرزندان ، بردار و خواهر) تنها ماندن چرا.

26. خصوصیات کودکان در سن 4تا 6سالگی: 3. تقلید

پنجشنبه, ۴ آذر ۱۳۹۵، ۰۴:۱۵ ب.ظ

تقلید:

۳- تقلید در کودکان در این سن شدید است.

تقلید یک پایه است برای تربیت.

۱- باید تقلید کودک را در جهت مثبت سوق دهیم.

۲- تقلید در کودکان بوسیله حواس پنجگانه اتفاق می افتد.

۳- مهمترین حواس دریافت کننده تقلید در کودکان ٬ چشم وگوش است.

۴-پایه شکل گیری شخصیت٬ تقلید است. 

شخصیت یعنی آن چیزی که انسان واقعاً هست. 

شخصیت انسان مساوی با رفتار نیست. گاهی رفتار ها تصنعی است. 

در حقیقت٬ شخصیت مساویست با تقلید+تلقین+ همانند سازی.

۵- تعریف تقلید: رفتار یاکلام های غیر آگاهانه که از محیط یاد گرفته می شود.مثلا کودک قاشق می خواهد ٬ سه بارمی گوید ٬ آخرین بار داد می زند. این کودک به طور ناخود آگاه یاد می گیرد که باید داد بزند٬ تا به خواسته اش پاسخ گفته شود.

تقلید از یک سالگی شروع می شود. تلقین ٬ آگاهانه اش می کند.مثلا کودکمان در بیرون از خانه حرف زشتی را می شنود ودر خانه به کار می برد ٬ پدرش می گوید؛ پدرم این حرف بدی است. این حرف راکودکمان ناآگاهانه می گفت ولی تلقین ٬ آگاهانه اش می کند.اینجا می گوییم بگذار کودک در مرحله ی تقلیدش بماند. واینجا مثل آنجایی نیست که چاقو در دست کودک باشد و لازم باشد  به سرعت گرفت. 

والدین در این مواقع به جای روش موعظه باید از روش دیگر استفاده کنند. مثل روش  تغافل. یعنی انگار نه انگار که این کلام زشت را شنیده اند. سکوت کنند و چیزی نگویند. البته اگر در جایی مادر بداند که این کودک الان ذهنش یارای فهمیدن این موضوع را دارد و می تواند خوب کنترل کند خوب است که به او بگوید مادر این حرف زشتی است دیگر به کار نبر. ولی اگر ذهن او یارای فهمیدن این مطلب را ندارد، نباید به او گفت. در حقیقت  نباید زود هنگام کودک را به بلوغ اطلاعاتی برسانیم و به او بگوییم که این حرف بداست. چرا که یک جایی کودک نمی تواند کنترل کند، لذا این لفظ را  به عنوان عامل زور و اهرم فشار علیه خودمان ممکن است،استفاده کند.

 

۶- ماباید محیط هایی که کودک از آن تقلید گری دارد را محدود کنیم.چرا؟

۷-تابتوانیم تربیت کودک را تحت مدیریت خودمان داشتیم.

 

چگونه شخصیت به صورت مثبت شکل می گیرد:

۱. زمینهٔ تقلید مثبت را فراهم کنیم.

بیشترین فردی که می تواند این زمینه را ایجاد کند مادر، همسالان، افرادی که کودک بیشتر با آنها ارتباط دارد و همچنین افراد محبوب هستند.

 

۲. توجه به تقلید مثبت کودک  داشته باشیم. به او القا کنیم. مثلا اگر چادر سرش کرد، بگوییم به به چقدر زیبا شدی. به رفتار ها و جهت مثبت او توجه کنیم.

۳. استمرار در تقلید مثبت و توجه مثبت وجود داشته باشد. مواردی مثل نماز خواندن و حجاب نیازی به استمرار بیشتر دارد.

نظرات  (۱)

۰۴ آذر ۹۵ ، ۱۶:۲۲ بالای آسمان
سلام
ممنونم
منبع هم معرفی کنید
پاسخ:
سلام علیکم 
چشم به موقع منبع را معرفی میکنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی